Julbock och runsten
I Gävle skapar man varje år en julbock i jätteformat som också bränns upp eller ner trots rigorösa anordningar för att förhindra att det sker. Man anser att bocken har stor betydelse för stadens varumärke och att man på detta sätt ”sätter staden på kartan” ett lika vanligt som larvigt uttryck.
I Jämtland finns ett unikt fornminne av riksintresse som under lång tid blivit utsatt för nonchalans och vanvård, nämligen runstenen på Frösön. Den har under 1900-talet flyttats hit och dit och står nu helt oskyddad utanför ett hyreshus på Frösön, det som tidigare var landstinget. Många förnuftiga personer som inser vidden av skandalen har försökt få den omhändertagen på ett rimligt sätt eftersom den är av stort värde som historiskt dokument över Jämtlands historia. Runtexten är den enda som berättar om kristnandet av ett helt land, Jamtland. Vilket kan bekräfta att ett självständigt Jämtland på 1000-talet styrdes av en lagman och att beslutet fattades på tinget. Aksel Lindström forskade, Bo Oscarsson har fortsatt, Berta Magnusson har skrivit en pjäs om stenen, runologer, professorer och privatpersoner har engagerat sig – Jamtlis chef Zipzane säger nej, stenen står bra där den står. Ja, men det bestämmer väl inte han? Läs om Frösöstenen på nätet. Det är dags att ta hand om stenen nu innan något händer.
Bara som en jämförelse kan nämnas att danskarna betraktar sin runsten i Jellinge som ett nationalmonument och vårdar det ömt.

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.
Vad tycker du?