
Upptäck 321an: Adlersparres minnessten
Platsen som sådan är inte märkvärdig, förvisso är sjöutsikten fin men det är inte därför du ska göra ett stopp i Hovermo. Istället gör att du ska stanna för att uppleva ett stycke svensk historia. Här finns nämligen ett monument rest till minne av bygdens son och revoltören Georg Adlersparre. Han var en av de som såg till att avsätta Gustav IV Adolf under en statskupp 1809. Det som föranledde kuppen var de nederlag konungen och landet lidit under finska kriget. En kupp som blev grunden för 1809 års regeringsform som på många sätt minskade kungens makt i landet, en regeringsform som sedan gällde fram till och med 1974.
Adlersparre föddes i Hovermo den 28 mars 1760 och under sitt liv hann han förutom att avsätta en konung också ha titeln greve, officer (generalmajor), författare, stadsråd, landshövding och ledamot av kungliga vetenskapsakademin. Han dog 75 år gammal, den 23 september 1835 på sin gård i Värmland.
På monumentet som restes 1909, hundra år efter statskuppen, finns en inskription med texten ”Fäderneslandets räddare, frihetens väktare, folkets vän”. Monumentet har också en porträttmedaljong i brons som gjordes av konstnären Sigrid Blomberg.

En porträttmedaljong i brons gjord av konstnären Sigrid Blomgren. Foto: Björn Dahlfors/dahlfors.com

Minnesstenen restes 100 år efter att Gustav IV Adolf störtades från makten. Foto: Björn Dahlfors/dahlfors.com

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.
Gillar att Adlersparremonumenet i Hovermo uppmärksammas – verkligen! En undran bara: när det gäller invigningen av minnesstenen står det att invigningen var 1909, alltså 100 år efter händelsen 1809 men om man kollar bilder tagna av fotografen Nils Thomasson som finns på Jamtlis bildarkiv står det ”Adlersparremonumentet avtäcknades 1903. Landshövding Sparre var förhindrad att närvara p g a resa. Sten Gute, häradshövding avtäckte monumentet” (http://bildarkivet.jamtli.com/bild.aspx?page=1&ort=Hovermo&rader=5&Kolumner=7&numinset=58&FotoId=908 ) En annan bild av samma fotograf (Bild nr: NTh9674)”Minnesfest vid Adlersparremonumentet. 1904.” Att invigningsåret skulle ha varit 1909 finner man på Wikipedia men Wikipedia kanske inte är den rätta källan att förlita sig till? En närmare utredning vore kanske intressant kan man tycka…eller hur?
Hej Åke! roligt att du läser och kommenterar 321an! Artikeln som du har kommenterat skrevs för ett och ett halvt år sedan och redaktören som skrev den är inte längre anställd hos oss.
Tyvärr har vi inte längre resurser att reda ut det som du påpekar. Om inte du kan hjälpa oss med detta förstås?
Med vänliga hälsningar
Kent Livendahl, ansvarig utgivare