
Hackås teaterverkstad firade 30 år
I Hackås var det fin fest i lördags. Hackås Teaterverkstad fyllde 30 år och stora salen var festligt arrangerad i rött och guld.
Kandelabrarna brann på alla bord och runt om väggarna hängde kostymer och masker som påminde om föreställningar under åren som gått. Många hade inte setts på länge, kramarna och skratten dominerade när minnen, misslyckade och lyckade entréer och succéer väcktes till liv igen. Man sjöng de gamla paradnumren och tävlade i en frågesport om teater och den egna teaterhistorien alltmedan mat och dryck konsumerades. Äras den som äras bör, det var Stig och Gunnel Bahlenberg som skapade teatern Hackås, den som håller än. Då fanns en politisk udd mot EU-anslutningen och anknytning till antikens dramer. Senast spelades Den inbillade sjuke av Moliere, alltid lika aktuell. Oscar Sergel höll i taktpinnen och vittnade om hur tacksam han var att det fanns något alternativ till hockey i hans barndom. Manne Hedén hade en euforisk utläggning om hur han som sjuåring kastades in i en värld som skulle bli hans egen framtid. Spontana körer uppstod här och där och skålar utbringades för det ena och andra. Vad kommer härnäst?
Bilden: Ur ”en julsaga” av Charles Dickens med Therese K Zetterman som ”Förflutna julars ande” och Anders Hedén som den gnidne och elake affärsmannen Ebenezer Scrooge. Foto: Kent Livendahl

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.
Vad tycker du?