
Fjöset kan vinna grönt guld
Fjöset AB i Myckelåsen har nominerats i kategorien Årets gröna guld på Gulgalan. Priset delas ut av LRF och Norrskog till det företag som utmärker sig för att bland annat driva framgångsrikt företagande på landsbygden, grundat på uthålligt brukande av naturresurserna, spridande av goda idéer, livslust och framtidstro – en förebild inom de gröna näringarna.
En en kommentar på Fjösets facebookgrupp skriver Patrik Agerberg: ”Vi är otroligt stolta och glada att Fjöset blivit utsedd till en av tre finalister till ”Årets Gröna Guld” på Guldgalan.”
Hur det går får vi veta den 13 november.
Även Innosund, som tidigare blivit utsedda till Årets företagare i Berg, finns med på galan och de tävlar om att bli Årets företag i Jämtland.

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.
Vad tycker du?