
Pressmeddelande Fjällräddningen i Påsk
Det var länge sedan snöläget i fjällen var så bra som det är nu.
Påsken närmar sig och länets skidliftar är stängda men detta innebär inte att mindre med folk kommer att tillbringa påsken på skidor och skoter i fjällen säger Rickard Svedjesten ordförande i Svenska fjällräddarnas riksorganisation (svefro).
Enligt väderprognosen kommer det att bli fint väder efter fjällkedjan och det är mycket snö, tittar man på sportbutikerna här i Åre så är det slutsålt på varenda stighud som man använder när man ska gå på tur i brant terräng säger fjällräddare tillika lavininstruktör Henrik Andersson gruppchef fjällräddningen Åre.
Fjällräddarna Rickard och Henrik är lavininstruktörer och är dom ända 2 civila i länet som har gått polisens utbildning i EFP Eftersök försvunnen person. Vår uppgift har varit att förmedla till övriga instruktörer i fjällkedjan så att vi sedan ett år tillbaka har utbildat alla fjällräddarna tillsammans med polisen i detta ämne. Framför allt har vi en stor nytta av det på barmarks säsongen men tillväga gångsättet i ett eftersök på vintern är i stort sett detsamma i taktiken säger Henrik Andersson.
Det man hör från folk är att man skall tillbringa påsken i fjällen både på skoter och på turskidor. Förutom Corona viruset som man ska tänka på , så ska men naturligtvis ha väder och vind i bakhuvudet när man går på tur. Det kan komma mer snö och blåst så man bör undvika branta sluttningar där det kan gå laviner. Färdas man efter kryssleder är det säkert för laviner men ger man sig ut i brant terräng finns alltid faran och det kan ta tid innan vi har kommit på plats. Kom ihåg att alltid färdas minst två stycken och meddela vart man ska gå på tur avslutar Rickard.
Mer information:
Fjällräddningen
Rickard Svedjesten Bydalen 070-5191085
Henrik Andersson Åre 070-6572314

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.
Vad tycker du?