Val till Europaparlamentet – Röster – valdistrikt Hallen-Marby

EU Valet 2019 – Resultat Hallen-Marby

Slutliga röstfördelningen för valdistrikt Hallen-Marby blev enligt följande

Röstfördelning – valdistrikt Hallen-Marby

Förk.PartiAntal
2019
Andel
2019
Antal
+/-
Andel
+/-
Antal
2014
Andel
2014
MModeraterna4210,74%+11+3,88316,86%
CCenterpartiet12431,71%+4+5,1612026,55%
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10,26%-21-4,61224,87%
KDKristdemokraterna379,46%+7+2,83306,64%
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5714,58%-80-15,7313730,31%
VVänsterpartiet143,58%-8-1,29224,87%
MPMiljöpartiet de gröna297,42%-11-1,43408,85%
SDSverigedemokraterna7619,44%+44+12,36327,08%
FIFeministiskt initiativ30,77%-8-1,67112,43%
PPPiratpartiet10,26%-4-0,8551,11%
ÖVRÖvriga anmälda partier71,79%+5+1,3520,44%
Giltiga röster391100,00%-61452100,00%
OGEJOgiltiga röster – inte anmälda partier
BLANKOgiltiga röster – blanka30,76%-3-0,5561,31%
OGOgiltiga röster – övriga-1-0,2210,22%
VDTValdeltagande39441,65%-65-5,5745947,22%
Antal röstberättigade946-26972

Röstfördelning övriga partier – valdistrikt Hallen-Marby

Förk.PartiAntal
2019
Andel
2019
Antal
+/-
Andel
+/-
Antal
2014
Andel
2014
AfSAlternativ för Sverige30,77%+3+0,77
LPoLandsbygdspartiet Oberoende20,51%+2+0,51
KrVPKristna Värdepartiet10,26%+1+0,26
PVPartiet Vändpunkt10,26%+1+0,26
Röster på partier som ej beställt valsedlar 2019-2-0,4420,44%
Totalt övriga partier71,79%+5+1,3520,44%

Källa Val.se

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.

Vad tycker du?




Senaste nyheterna på 321an.se

  • Trafikverket anordnar åtgärdsvalsstudie för tätorten Hallen

    Trafikverket kommer den 7/5 kl 9-14 att bjuda in myndigheter, organisationer, föreningar och företag som är berörda av trafiksituationen som kan vara med och bidra till lösningar för Hallen Studien […]

  • Musikkväll med Niklas & Reneé

    Fantastisk musik, mycket folk, bra stämning … Kort sagt en underbar kväll, den på Mötesplats Oviken förra fredagen då det arrangerades en mycket uppskattad musikunderhållning med artisterna och syskonparet ”Niklas […]

  • Mot ny Vår

    Dörren till april är på väg att öppnas och sedan står det inte på förrän det är vår på riktigt och utan att vi vet ordet av så är det […]

  • Trollingen blir SM-deltävling

    I år blir Storsjötrollingen en deltävling i SM och den 28 mars var det uppstartsmöte för den 19e upplagan. Storsjötrollingen är en vitt känd och mycket populär fisketävling som i […]