Val till Europaparlamentet – Röster – valdistrikt Hallen-Marby

EU Valet 2019 – Resultat Hallen-Marby

Slutliga röstfördelningen för valdistrikt Hallen-Marby blev enligt följande

Röstfördelning – valdistrikt Hallen-Marby

Förk.PartiAntal
2019
Andel
2019
Antal
+/-
Andel
+/-
Antal
2014
Andel
2014
MModeraterna4210,74%+11+3,88316,86%
CCenterpartiet12431,71%+4+5,1612026,55%
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10,26%-21-4,61224,87%
KDKristdemokraterna379,46%+7+2,83306,64%
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5714,58%-80-15,7313730,31%
VVänsterpartiet143,58%-8-1,29224,87%
MPMiljöpartiet de gröna297,42%-11-1,43408,85%
SDSverigedemokraterna7619,44%+44+12,36327,08%
FIFeministiskt initiativ30,77%-8-1,67112,43%
PPPiratpartiet10,26%-4-0,8551,11%
ÖVRÖvriga anmälda partier71,79%+5+1,3520,44%
Giltiga röster391100,00%-61452100,00%
OGEJOgiltiga röster – inte anmälda partier
BLANKOgiltiga röster – blanka30,76%-3-0,5561,31%
OGOgiltiga röster – övriga-1-0,2210,22%
VDTValdeltagande39441,65%-65-5,5745947,22%
Antal röstberättigade946-26972

Röstfördelning övriga partier – valdistrikt Hallen-Marby

Förk.PartiAntal
2019
Andel
2019
Antal
+/-
Andel
+/-
Antal
2014
Andel
2014
AfSAlternativ för Sverige30,77%+3+0,77
LPoLandsbygdspartiet Oberoende20,51%+2+0,51
KrVPKristna Värdepartiet10,26%+1+0,26
PVPartiet Vändpunkt10,26%+1+0,26
Röster på partier som ej beställt valsedlar 2019-2-0,4420,44%
Totalt övriga partier71,79%+5+1,3520,44%

Källa Val.se

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.

En kommentar till EU Valet 2019 – Resultat Hallen-Marby

  1. Tycker att styrelsen borde tala om när HallenMarbykrönikan 2019 kommer ut, tack.

Vad tycker du?




Senaste nyheterna på 321an.se

Annonsera på 321an
Annonsera på 321an
Annonsera på 321an
Annonsera på 321an