Val till Europaparlamentet – Röster – valdistrikt Hallen-Marby

EU Valet 2019 – Resultat Hallen-Marby

Slutliga röstfördelningen för valdistrikt Hallen-Marby blev enligt följande

Röstfördelning – valdistrikt Hallen-Marby

Förk.PartiAntal
2019
Andel
2019
Antal
+/-
Andel
+/-
Antal
2014
Andel
2014
MModeraterna4210,74%+11+3,88316,86%
CCenterpartiet12431,71%+4+5,1612026,55%
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10,26%-21-4,61224,87%
KDKristdemokraterna379,46%+7+2,83306,64%
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5714,58%-80-15,7313730,31%
VVänsterpartiet143,58%-8-1,29224,87%
MPMiljöpartiet de gröna297,42%-11-1,43408,85%
SDSverigedemokraterna7619,44%+44+12,36327,08%
FIFeministiskt initiativ30,77%-8-1,67112,43%
PPPiratpartiet10,26%-4-0,8551,11%
ÖVRÖvriga anmälda partier71,79%+5+1,3520,44%
Giltiga röster391100,00%-61452100,00%
OGEJOgiltiga röster – inte anmälda partier
BLANKOgiltiga röster – blanka30,76%-3-0,5561,31%
OGOgiltiga röster – övriga-1-0,2210,22%
VDTValdeltagande39441,65%-65-5,5745947,22%
Antal röstberättigade946-26972

Röstfördelning övriga partier – valdistrikt Hallen-Marby

Förk.PartiAntal
2019
Andel
2019
Antal
+/-
Andel
+/-
Antal
2014
Andel
2014
AfSAlternativ för Sverige30,77%+3+0,77
LPoLandsbygdspartiet Oberoende20,51%+2+0,51
KrVPKristna Värdepartiet10,26%+1+0,26
PVPartiet Vändpunkt10,26%+1+0,26
Röster på partier som ej beställt valsedlar 2019-2-0,4420,44%
Totalt övriga partier71,79%+5+1,3520,44%

Källa Val.se

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.

En kommentar till EU Valet 2019 – Resultat Hallen-Marby

  1. Tycker att styrelsen borde tala om när HallenMarbykrönikan 2019 kommer ut, tack.

Vad tycker du?




Senaste nyheterna på 321an.se

  • Boksläpp på Gammalgården

    Här är boken för er som har ett intresse av släktforskning, byforskning eller bara är nyfiken på historia i Marby socken. Det är Kjell Arnlo, Monica Pettersson och Arne Wall […]

  • Park i Hallen

    Den planerade parken i Hallen som Årehus skulle varit klar med till sommaren är starkt försenad. Svårighet att få fram entreprenörer och material uppges ha satt käppar i hjulen, men […]

  • Åre bästa kommun i Jämtland-Härjedalen

    I sexton år har tidningen Fokus rankat Sveriges kommuner. Med över 360 faktorer i botten är det Sveriges mest ambitiösa jämförelse. Överst på årets prispall står Lomma, med Nacka och […]

  • Velvet Insane släpper ny singel den 11/6

    Nu på fredag 11/6 släpper Velvet Insane den 2a singel från kommande albumet ”Rock ’N’ Roll Glitter Suit”.  Velvet Insane är tillbaka med bandets andra singel och musikvideo ”Sound of […]

Annonsera på 321an
Annonsera på 321an
Annonsera på 321an
Annonsera på 321an