Val till Europaparlamentet – Röster – valdistrikt Hallen-Marby

EU Valet 2019 – Resultat Hallen-Marby

Slutliga röstfördelningen för valdistrikt Hallen-Marby blev enligt följande

Röstfördelning – valdistrikt Hallen-Marby

Förk.PartiAntal
2019
Andel
2019
Antal
+/-
Andel
+/-
Antal
2014
Andel
2014
MModeraterna4210,74%+11+3,88316,86%
CCenterpartiet12431,71%+4+5,1612026,55%
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10,26%-21-4,61224,87%
KDKristdemokraterna379,46%+7+2,83306,64%
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5714,58%-80-15,7313730,31%
VVänsterpartiet143,58%-8-1,29224,87%
MPMiljöpartiet de gröna297,42%-11-1,43408,85%
SDSverigedemokraterna7619,44%+44+12,36327,08%
FIFeministiskt initiativ30,77%-8-1,67112,43%
PPPiratpartiet10,26%-4-0,8551,11%
ÖVRÖvriga anmälda partier71,79%+5+1,3520,44%
Giltiga röster391100,00%-61452100,00%
OGEJOgiltiga röster – inte anmälda partier
BLANKOgiltiga röster – blanka30,76%-3-0,5561,31%
OGOgiltiga röster – övriga-1-0,2210,22%
VDTValdeltagande39441,65%-65-5,5745947,22%
Antal röstberättigade946-26972

Röstfördelning övriga partier – valdistrikt Hallen-Marby

Förk.PartiAntal
2019
Andel
2019
Antal
+/-
Andel
+/-
Antal
2014
Andel
2014
AfSAlternativ för Sverige30,77%+3+0,77
LPoLandsbygdspartiet Oberoende20,51%+2+0,51
KrVPKristna Värdepartiet10,26%+1+0,26
PVPartiet Vändpunkt10,26%+1+0,26
Röster på partier som ej beställt valsedlar 2019-2-0,4420,44%
Totalt övriga partier71,79%+5+1,3520,44%

Källa Val.se

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.

En kommentar till EU Valet 2019 – Resultat Hallen-Marby

  1. Tycker att styrelsen borde tala om när HallenMarbykrönikan 2019 kommer ut, tack.

Vad tycker du?




Senaste nyheterna på 321an.se

  • Samtliga brandmän i Hallen säger upp sig i protest

    Samtliga 15 deltidsbrandmän i Hallen har sagt upp sig i protest mot de drastiska förändringar som Åre kommuns räddningschef Johan Blomé nyligen presenterat. Förändringar som räddningschefen baserar på statistik från […]

  • Åres Västra Storsjöbygd får tävla om statliga pengar.

    I början av 2018 kom förra regeringens landsbygdsminister Sven-Erik Bucht till Åre kommun för att presentera ett särskilt statsbidrag för åren 2018 – 2020. Det var en satsning som regeringen […]

  • Bli inte lurad av Bluff-Sms bedragarna

    Det skickas ut väldigt mycket bluff-sms just nu, där man påstår att ett paket till er har fastnat och man behöver “lösa” problemet. Om du ändå har drabbats av någon […]

  • NU ÄR DET DAGS IGEN!!

    I morgon 24 juli kör Glá musikfestivalen igång i Hallen för artonde året i rad. En festival i samarbete mellan oss i GLÁ MUSIKALLIANSEN och HALLENS SPORTKLUBB. Förutom den sedvanliga […]