
Skolbarnen i Hallen drar igång fotbollsträningen
Nu har träning för åldersklasserna barn födda -06 till 08 och -04 till -05 dragit i gång på allvar (men på lek).
Tränare för den yngre gruppen är Karin Persson och Johanna Eriksson. Johanna har genomgått en tränarutbildning sen sist. Man träffas och tränar två gånger i veckan. Barnen har redan varit med i en inomhuscup i Myrviken. ”Mötesplats Oviken” har som bekant en alldeles ny och jättestor sporthall, ungefär fyra gånger så stor som Hallgårdens gympasal! -Det märktes på våra barn som inte är vana att springa på så stora ytor, berättar Karin.
Barnen kommer att spela i Ytterserien, men spelschemat är inte färdigt ännu så de vet inte när första matchen blir. Två 7-manna lag ställer de då upp med. Den äldre -04 -05gruppen leds av Anna Eriksson och Rickard Woxlägd. Om cupen ”Ytterblixten” blir av i år vet de inte ännu.
Fotbollsplanen i Hallen (Hallgärdet) är redan i ypperligt skick, torr och fin men så sköts den också av Pär-Örjan Pålsmarker!
Karin vill också upplysa om att för de yngre barnen födda senare än -08 finns det sedan jul barngymnastik som leds av Anna Alverland.
Tränaren Johanna Eriksson instruerar barnen om hur träningen ska gå till!

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.
Vad tycker du?