
Baltikhjälpen sprider hjälp och glädje
Bildextra-321an/ Glädjen som vi känner från mottagarna i Estland och Lettland är vår lön, säger Arne Månsson
Arne är en av tre, fyra ideellt verksamma arbetare i Baltikhjälpen vars huvudman är Arvesunds Missionsförsamling. De ideella arbetarna är, förutom Arne, Bettan Månsson, Bengt Sjögren och ibland får de hjälp av Anita Sköld. Arne menar att utan alla givare blev det inte heller något. Han vill nämna Hjälpmedelscentralen, IOGT, Frälsningsarmén och Kläddax som ligger i Krokomsporten samt alla privata givare som är så många att de är omöjliga att räkna upp .
Mottagarna är människor som lever under väldigt svåra förhållanden, många sjuka, fattiga och handikappade. Rullstolar och sjukhusutrustning, sängar och sängkläder är en stor bristvara där.
Detta är en kort version om vad Baltikhjälpen är. Mer om deras verksamhet kan du läsa i 321ans februarinummer som kommer ut den 22 februari.
Här är fler bilder

Gillade du denna artikeln?
Stöd gärna 321an.se genom att bli månadssponsor eller genom att Swisha valfri summa till 123 311 38 18.
Vad tycker du?